tgoop.com/t_r_i_b_e/43
Last Update:
📱 iPhone X доводить: Унабомбер мав рацію
(переклад короткої статті, яка нам сподобалася)
Презентація нового IPhone X — з бездротовою зарядкою, розпізнаванням обличчя та цінником в $999 — здається незначною подією у сфері розвитку технологій. Але вона є чудовою ілюстрацією дечого колись невизнаного: у чомусь Унабомбер був правий.
Не у тому, що він підривав людей в спробах досягти своїх соціальних цілей. Тед Качинський вбивав та калічив людей вибухівкою — і це безперечно жахливо та поза усіляким прощенням. Але його маніфест на 35000 слів, опублікований у 1995-му, дає уявлення про наше майбутнє, і ці передбачення дещо тривожать.
«Індустріальна революція та її наслідки стали катастрофою для людського роду» — так починається маніфест. Серед бід, які Качинський приписує розвитку технологій, є те, що, обіцяючи покращити наші життя, вони зрештою нав'язують тягарі, які ми не обирали б із власної волі.
Качинський згадує автомобілі, що пропонували кожній людині свободу подорожувати далі та швидше, аніж будь-коли раніше. Але, зі зростанням кількості машин, вони стали необхідністю, що вимагає великих витрат, більших доріг та нових регуляцій. Міста будувалися для зручності водіїв, а не пішоходів. Для більшості людей, використання автомобіля перестало бути добровільним.
Смартфони пішли тим самим шляхом. Коли мобільні телефони тільки з'явилися, вони дали людям ще один засіб комунікації, який можна було прийняти або відкинути. Але незабаром більшість із нас почали панікувати та відчувати себе голими щоразу, коли ми виходимо з дому без телефону.
Жити без телефону — а скоро, якщо не вже, і без смартфону — означає віддалятися від усього нормального суспільства. Ми перейшли від «ти можеш мати мобільний комунікаційний пристрій» до «ти повинен мати мобільний комунікаційний пристрій» практично за одну мить.
Не так давно, щоб уникнути телефону достатньо було вийти з дому. Сьогодні бути на зв'язку увесь час — очікується від більшості людей. Наші пристрої перетворилися зі слуг на господарів.
Качинського це не здивувало б. «Після впровадження технічної інновації, — пише він, — люди зазвичай стають залежними від неї настільки, що більше не можуть без неї існувати, окрім як її замінить якась більш розвинута інновація. Не лише люди особисто стають залежними від цієї нової технології, але, ба більше, система загалом стає залежною від неї. (Уявіть що було б із системою сьогодні, якби, наприклад, комп'ютери були знищені).»
Ця проблема взагалі не нова. В своїй книзі «Людина розумна. Історія людства від минулого до майбутнього», Ювал Ной Харарі стверджує, що агрокультурна революція, котра відбулася 10000 років тому, була «найбільшою оманою в історії».
У попередні 2.5 мільйона років, коли наші предки жили як мисливці-збирачі, вони працювали менше, «проводили свій час більш стимулюючими та різноманітними способами, а голод та хвороби загрожували їм менше», ніж потім.
Землеробство збільшило популяцію, але прив'язало людей до місцевості та змусило тяжко працювати над посадкою, доглядом, збиранням та обробкою їжі — водночас зробивши нас більш вразливими перед голодом, хворобами та війнами. Люди, які впродовж мільйонів років еволюціонували для одного стилю життя, були виштовхнуті в зовсім інший, який суперечить багатьом їхнім природнім інстинктам.
Але це вже не мало значення. Врешті-решт ті, хто обирали життя збирачів — як американські індіанці — більше не мали такого вибору. У XXI сторіччі так жити майже неможливо. Качинський від'їхав у віддалену хижу без комунікацій, але 325 мільйонів американців не змогли б так зробити, навіть якби захотіли.
Комп'ютери та смартфони також є угодою з дияволом, на думку Харарі. Замість економії часу, винаходи по типу електронних листів «розкрутили колесо життя у десятки разів швидше, ніж колись, та зробили наші дні значно більш тривожними та напруженими».
Продовження постом нижче 👇
BY ПЛЕМ’Я 🔥🐒
Share with your friend now:
tgoop.com/t_r_i_b_e/43