Telegram Web
Колізія – від лат. collisio ≈ зіткнення. Гостра суперечність, зіткнення інтересів, переконань, мотивів, поглядів, прагнень та формування протистоянь.

У юриспруденції: взаємна невідповідність правових норм, які регулюють однакові суспільні відносини; також колізія законів – розходження змісту двох або більше формально діючих нормативних актів.
Індиферентність – байдужість до когось або чогось, виявлення незацікавленості.
Екстер'єр – від латинської exterior ≈ зовнішній. Зовнішній вигляд будівлі, споруди, приміщення, транспортного засобу, будова тіла тварин тощо.
Авантюра – ризикована та сумнівна пригода, розрахована на легкий випадковий успіх, інколи приречена на провал. В складні часи виникають цілі генерації авантюристів через неможливість молодих і енергійних членів суспільства швидко отримати великі гроші, бажані посади, престижні місця в суспільстві.
Де-факто – від латинської de facto ≈ фактично, на ділі. Термін використовують для позначення дійсності, реального стану речей на противагу визначеному хибному уявленню про щось.

В юриспруденції (правознавстві) – в ситуаціях, коли явище, предмет обговорення, не має офіційного (законного) статусу. Наприклад: де-юре (законом) в ₚосії встановлено поділ влади, але де-факто всі гілки влади підпорядковуються диктатору-президенту.
Контраст – значна чи помітна різниця, яка не обов'язково вимірюється кількісно (наприклад, «контраст вражень»); Гостро виражена протилежність; Також є мірою розпізнавання об'єкту на якомусь фоні. Річ у тому, що гармонійний розподіл яскравості фону сильно впливає на сприйняття об'єкту.
Каденс – англ. cadence ≈ ритм, темп. У професійному розумінні кількість певних рухів за одиницю часу. У спорті означає частоту обертання педалей велосипеду, ходьби або бігу. Каденс, як правило, вираховується за одну хвилину. Під час бігу це частота з якою ви торкаєтеся ногами поверхні, вимірюється у кількості кроків за хвилину – spm. Професіонали бігають із каденсом 180 spm, в той час як аматори 150-170 spm.

Приклади:
• Музика збиває мій каденс, бо весь час хочеться бігти в такт (музшкола, привіт!).
• Після виходу книги Джека Деніелса – багато тренерів звернули увагу на біговий каденс і ритм бігу.
Профіцит – лат. proficit ≈ «зростання, збільшення». Надлишок у чомусь. Антонім до слова «дефіцит». Щодо бюджету – перевищення доходів над витратами. У мікроекономічному розумінні – надлишок будь-якого ресурсу чи фактора виробництва.

Також може означати перевиробництво – переважання на ринку пропозиції над попитом. Це призводить до зниження цін та/або збільшення кількості непроданих товарів з можливістю подальшого безробіття.

Приклади:
• Востаннє профіцит бюджету фіксувався в США в 2001 році.
Профіцит газу посилив падіння його споживання через теплу зиму 2019-2020 років та пандемію Covid-19.
• Разом з тим очікується стабілізація на валютному ринку, оскільки на міжбанку спостерігається профіцит валюти.
Вендета, також кровна помста – лат. vindicta ≈ «помста». Акт помсти за поганий вчинок, простіше кажучи, помста кривднику. У середньовіччі широко використовувався біблійний принцип «око за око», згідно з яким потерпілий мав право на венде́ту, тобто на вчинення кривдникові рівноцінного зла. Також найдавніший принцип, згідно з яким особа, яка вчинила вбивство, або хто-небудь з членів його сім'ї (роду, племені, клану, угруповання) обов'язково має померти у порядку помсти від оточення загиблого.

Приклади:
• Не треба забувати, що у багатьох з них залишиться велика образа і жага помсти, інакше кажучи, вендети.
• Оголошена тоталітаризму вендета звучала навіть у грузинському акценті похмурого персонажа у френчі.
Прайм-тайм – англ. prime time ≈ найзручніший, найкращий час. Також уживається термін пі́ковий час (peak time). Це період часу, коли передачі дивиться або слухає максимальне число глядачів (слухачів) за весь період доби. На Заході також уживається термін піковий час (peak time). Зазвичай в цей час реклама коштує значно дорожче, ніж в інший час.

На це впливають різні чинники. Наприклад вважається, що влітку радіо слухають більше, адже люди довше перебувають у місцях активного відпочинку, на природі і просто поза домом.

Приклади:
• Його у прайм-тайм транслюють найбільші європейські канали.
• Цей фейсбук такий підступний, що не показує мої улюблені історії вам, якщо їх пишеш в не прайм-тайм.
Каросі або кароші – яп. 過労死 ≈ смерть від перепрацювання. Явище раптової смерті внаслідок перепрацювання чи стресу або суїциду. Перший випадок зафіксований у Японії в 1969 році.

Не є суто медичним терміном, це соціомедичний термін. Спричиняється захворюваннями серцево-судинної системи, причиною яких є стрес, гіпертонія і склероз. Важко діагностується. Виникає переважно в успішних людей, які працюють понад 60 годин на тиждень (жертвою став навіть прем’єр-міністр Японії Обучі Кейзо). Уряд Японії оголосив боротьбу з кароші, однак у суспільстві смерть від перепрацювання є доказом існування успішних людей. Стає модним мати в сім'ї когось такого.

Приклади:
• Окремі феномени, як, скажімо, японське каросі (смерть від перевтоми на роботі), нам, зі зрозумілих причин, не загрожують.
• Ключовими причинами смертей каросі є пов’язані з роботою серцево-судинні захворювання і психічні стреси.
Екстраполяція – лат. extrā ≈ поза, понад, зовні та лат. polio ≈ виправляю, змінюю. Це поширення висновків, одержаних із спостереження над однією частиною явища, на іншу його частину.

Застосовується у статистиці, економіці, філософії, політичній науці, соціально-економічному прогнозуванні і криміналістиці. Екстраполяція може здійснюватися як у бік майбутнього (перспективна), так і у бік минулого (ретроспективна).

Приклади:
• Визначення джерел, ступеня та екстраполяції впливів ерозії ґрунту має значущий вплив на процеси, які протікають поза ділянкою безпосередніх досліджень.
• Людські екстраполяції часто дуже прямолінійні.
Вердикт – лат. vere dictum ≈ істинно сказане. Вирок, ухвала. Рішення колегії присяжних засідателів в кримінальному процесі. Перед присяжними ставляться три основних питання:
1. Чи доведено, що діяння мало місце;
2. Чи доведено, що це діяння вчинив підсудний;
3. Чи винен підсудний у вчиненні цього діяння.

Обвинувальний вердикт вважається прийнятим, якщо за позитивні відповіді на кожне з поставлених у ньому трьох основних питань проголосували всі або більшість присяжних засідателів. Раніше було потрібне одностайне рішення усіх присяжних, але наразі у США та Великій Британії це скасовано.

Також вживається у розмові, означає остаточне рішення чи думку.

Приклади:
• Вердикт фахівців із музичної школи не заважав Вам співати?
• Коти, як і чоловіки, невиправні, – виносить безапеляційний вердикт із високої дзвіниці власного життєвого досвіду Енн Марі Скотт.
Скоморох – грец. skōmmarchos ≈ майстер жарту або араб. mascara ≈ жарт, блазень. Це східнослов'янські мандрівні професійні актори, учасники свят та обрядів.

Їм приписують чаклунські здібності. Цікавим є факт, що у картах Таро та гральних картах найсильніша карта зображена у вигляді блазня (скомороха). Очевидно це явище зародилося у дохристиянську епоху, де скоморохи виконували язичницькі обряди, які пізніше використовувалися у новорічних обрядах «Коза» та «Маланка».

Зображення скоморохів є на фресках Софійського собору, що свідчить про їх суттєвий вплив на соціальні і культурні процеси, пам'ять про них навіки збереглася у казках, піснях, прислів’ях. Скоморохи зазнали переслідувань московською церквою, яка добилася царських указів про заборону скоморохів.

Приклади:
• Скоморох попові не товариш.
• I скоморохи, люди казали, по канату ходять.
Памфлет – англ. pamphlet від грец. pan ≈ усе, phlego ≈ палю. Публіцистичний твір сатиричного характеру, спрямований проти якого-небудь політичного або суспільного явища. Найчастіше — через розкриття його окремих представників. Зазвичай невеликого обсягу.

Памфлет оголено тенденційний, призначений для прямого впливу на громадську думку. Його стилю притаманна яскрава афористичність, ораторські інтонації, експресивність, іронія, згущена до сарказму. Памфлет, що спотворює факти, окарикатурює дійсність та опонентів, грубо порушує правила еристики, називають пасквілем.

Приклади:
Кожне життя – це короткий памфлет, написаний ідіотом! Стівен Кінг
Дотепно написаний памфлет як отруєна стріла, яка не тільки завдає рани, але і робить їх невиліковними. Джозеф Еддісон
Епатаж – фр. epatage ≈ скандальна витівка. Навмисна провокаційна витівка чи зухвала поведінка, що суперечать прийнятим у суспільстві правовим, моральним, соціальним та іншим нормам, демонстрована з метою привертання уваги. Зазвичай розглядається більшістю в суспільстві, як непорядна, недостойна чи нерозумна.

Приклади:
Ми живемо у такий час, коли порядність приймається за епатаж.
Не всі творчі люди виглядають епатажно. Епатаж – доля невпевнених у собі. Свого роду страх, що якщо вони виглядатимуть звичайними, то їх у загальній масі таких же творчих можуть і не помітити.
Епатаж – це те, що у вискочки замінює розум, у художника – смак, у молодої людини – розсудливість.
Стоїцизм – грец. στοά ποικίλη ≈ «розписна стоя» – місце де виступав засновник стоїцизму Зенон Кітійсткий близько ІІІ ст. до н.е.

Це течія, основою якої є розробка основи морального життя, приборкання своїх пристрастей (задоволення, огиди, жадання, страху), «сила духу», що виявляється у слідування своїй долі, стійкість і твердість у життєвих негодах. Стоїки вважають, що хід світових подій встановлений наперед. «Хто згоден, того доля веде, хто не згоден, того вона тягне» (Сенека). Стоїки поділяють філософію на логіку, фізику і етику, які порівнюють із фруктовим садом: логіка це захисна огорожа, етика є деревом, що росте, а фізика – плоди.
Послідовниками течії були Сенека, Епіктет, Марк Аврелій.

Приклади:
Я вражений стоїцизмом українського народу.
Філософія стоїцизму каже, що легше пережити складнощі, коли готовий до них та розумієш, що буде важко.
Гармонія – грец. αρμονία ≈ зв'язок, порядок; лад; злагодженість, відповідність, стрункість.

Емоційно-чуттєвий стан спокою, радості людини. У філософсько-естетичному сенсі – узгодження різнорідних і навіть протилежних (конфліктних) елементів, злагодженість цілого, що народжується від поєднання протилежних за якістю сутностей.

У музиці – приємна для слуху злагодженість звуків, милозвучність. Також у грецькій міфології була богиня Гармонія.

Приклади:
Життя діалектичне. Ви не можете завжди бути щасливими, оскільки тоді щастя втратить все своє значення. Ви не можете постійно бути в гармонії, оскільки тоді ви не знатимете, що таке гармонія.
Щоб бути в гармонії з іншими, потрібно бути в гармонії із собою.
Душа жадає гармонії, а життя дисгармонійне.
Абсолют – лат. absolutus ≈ довершене, самодостатнє, безумовне. У ідеалістичної філософії та теології є основою речей і явищ – духовний початок (ідея, світовий розум тощо). Деякі концепції вважають, що абсолют це субстанція, першооснова, яка існує завдяки самій собі (вона саusa sui – причина самої себе). Якщо така субстанція одна, то маємо справу з монізмом; якщо їх дві, кілька або нескінченна кількість, то – з дуалізмом або плюралізмом.

Різні філософи по-своєму тлумачили природу абсолюту, визначаючи його як ідеї (Платон), атоми (Демокрит), Бога (Ф. Аквінський), абсолютну ідею або нескінченний дух (Г. Геґель), волю (А. Шопенгауер).

Приклади:
• Чесність – це відносне поняття, а не абсолют.
• Дажбог – це абсолют, «податель усіх благ, володар Сонця», і він же міфічний родоначальник росів – «Дажбогових дітей».
Фрактал – лат. Fractus ≈ подрібнений, зламаний. Це геометрична фігура, яка має властивість самоподібності, тобто складена з декількох частин, кожна з яких подібна до всієї фігури загалом. Розрізняють фрактали геометричні, алгебраїчні, стохастичні і системи ітеруючих функцій.

В математиці під назвою фрактал розуміють множину точок у евклідовому просторі, які мають дробну метричну розмірність, або метричну розмірність, відмінну від топологічної. Термін вперше застосував Бенуа Мандельброт у 1975 році, а перші приклади самоподібних множин з незвичайними властивостями з’явилися у XIX сторіччі. Американський інженер Натан Коен винайшов фрактальну антену коли жив у центрі Бостона, де було заборонено застосування зовнішніх антен. Тоді він вирізав фігуру з фольги у формі кривої Коха та наклеїв на папір і під’єднав до приймача. В результаті було засновано компанію із серійного виробництва антен.

Приклади:
• Завдяки фракталам я можу творити цілі світи, і мені не потрібно щось малювати чи моделювати.
• Наступний фрактал був побудований німецьким математиком Г. Кантором у вигляді точкової множини з парадоксальними властивостями, яка тепер називається розривним континуумом.
2024/06/09 06:49:23
Back to Top
HTML Embed Code:


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function pop() in /var/www/tgoop/chat.php:243 Stack trace: #0 /var/www/tgoop/route.php(43): include_once() #1 {main} thrown in /var/www/tgoop/chat.php on line 243